Brzoza – zdrowie na wyciągnięcie ręki

Brzoza

Niewiele osób ma świadomość tego, jak wiele świetnych właściwości leczniczych, skrywa w sobie brzoza. Choć w medycynie naturalnej od dawna już jej temat jest poruszany,

Niewiele osób ma świadomość tego, jak wiele świetnych właściwości leczniczych, skrywa w sobie brzoza. Choć w medycynie naturalnej od dawna już jej temat jest poruszany, zdrowe soki z brzozy dopiero od niedawna można zakupić w sklepach. Jaki wpływ na nasz zdrowie ma brzoza? Przede wszystkim jonizuje ona powietrze ujemnie. Natomiast spaliny i wszelkie dymy, w których na co dzień żyjemy, jonizują nas dodatnie. Takie dodatnie jonizowanie powietrza, nie wpływa zatem zbyt pozytywnie na nasz organizm. Przede wszystkim po wdychaniu spalin czy też po przebywaniu kilka godzin w samym centrum miasta, bardzo często boli nas głowa. Warto zatem przebywać wśród zbóż i choć często wydaje nam się to irracjonalne, można nawet przytulić się do drzewa. Brzoza daje nam możliwość oddychania świeżym, bardzo dobrej jakości powietrzem.

BRZOZA JEST DRZEWEM, KTÓREGO PRAKTYCZNIE KAŻDY FRAGMENT JEST W STANIE WPŁYNĄĆ NA NAS W JAKIŚ POZYTYWNY SPOSÓB

Jakie właściwości mają, chociażby liście brzozy? Mają one w swoim składzie liczne substancje aktywne, takie jak: olejek eteryczny, flawonoidy, kwas askorbinowy, garbniki czy też betulinę. Ich spożywania działa na nas moczopędnie, detoksykują także nasz układ krwionośny, działają przeciwreumatyczne i sprawiają, że nasz metabolizm działa sprawniej. Wyciągi z liści brzozy, mają także bardzo pozytywny wpływ na stan naszych włosów. Poza tym stosuje się je także przy leczeniu łuszczycy. W leczeniu różnych schorzeń wykorzystuje się także korę z brzozy, a nawet pączki z drzewa.

Bardzo popularny jest obecnie sok z brzozy, który można spotkać w coraz większej ilości sklepów. Jego picie zaleca się w przypadku zmagania się z chorobami wrzodowymi, ale także i w chorobach nowotworowych. Ma on również właściwości pomagające w walce z reumatyzmem. Poza tym jego wpicie wpływa bardzo pozytywnie na odporność całego organizmu. Jakie cenne składniki można znaleźć w soku? Jest tam między innymi witamina C oraz witaminy z grupy B. Poza tym także potas, fosfor, magnez, miedź, żelazo, wapń oraz aminokwasy. Poza tym w soku z brzozy znajdziemy także przeciwutleniacze.

Z BRZOZY PRODUKUJE SIĘ TAKŻE CUKIER, A KONKRETNIE KSYLITOL

Jest on droższy od standardowego cukru, ale zdecydowanie znacznie zdrowszy. Zawiera on aż 40% mniej kalorii niż zwykły biały cukier. Posiada także niższy indeks glikemiczny. Cukier ten nie występuje tylko i wyłącznie w brzozie, ale nazywa się go popularnie cukrem brzozowym. Ksylitol to oczywiście węglowodan, jednak jego wchłanianie następuje dość powoli. Insulina do jego metabolizmu jest potrzebna w bardzo niewielkiej ilości. Dlatego też przy jego spożywaniu, wzrost glukozy we krwi nie jest znaczący. To natomiast oznacza, że jest on bardzo bezpieczny dla diabetykówi czy też dla tych, którzy chcą pozbyć się zbędnych kilogramów. Spożywanie tego cukru bardzo pozytywnie wpłynie jednak na organizm każdego.

Jak widać dość pospolita brzoza, skrywa w sobie mnóstwo cennych składników, które znacznie wpływają na ludzki organizm. Warto wykorzystywać liście z brzozy czy też pić sok, by cieszyć się jak najlepszym zdrowiem.

Zobacz wpisy

Zioła dla sportowców

Co jeść, żeby mieć zdrowe i silne serce?

Dodaj komentarz