Prywatne ubezpieczenie zdrowotne, czy warto

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne, czy warto je wykupić?

Dla wielu osób publiczna służba zdrowia jest niewystarczająca. Dlatego też rynek prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych ma się coraz lepiej. Tylko w 2016 roku Polacy na ten

Dla wielu osób publiczna służba zdrowia jest niewystarczająca. Dlatego też rynek prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych ma się coraz lepiej. Tylko w 2016 roku Polacy na ten cel wydali ponad 56 mln zł. W roku 2015 z prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych korzystało aż 54% polskich gospodarstw domowych. Dla porównania jeszcze 12 lat wcześniej było to jedynie 27%. Czy warto zatem zainwestować w prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Kilka słów o prywatnym ubezpieczeniu zdrowotnym

W Polsce rynek prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych cały czas się rozwija. Prywatne polisy są uzupełnieniem ubezpieczenia publicznego, gwarantowanego przez NFZ. Ubezpieczenie publiczne warto posiadać, aby nie płacić później bardzo wysokich faktur za pobyt w szpitalu, ale ubezpieczenie prywatne oznacza większy komfort leczenia oraz znacznie lepszy dostęp do specjalistów. Dlatego też cieszy się obecnie tak dużym zainteresowaniem w całej Europie.

Opieka medyczna wymaga cały czas zmian, ale do tego potrzebne są oczywiście pieniądze. Z tego powodu coraz częściej mówi się o konieczności podniesienia składki zdrowotnej. W Polsce wciąż jest też spory problem związany z niedoborem kadry medycznej.

Ubezpieczenie prywatne – co wybrać?

W tym przypadku do wyboru są dwa rozwiązania:

  1. Abonament w prywatnym centrum medycznym.
  2. Ubezpieczenie zdrowotne w wybranej firmie ubezpieczeniowej.
  3. Abonament wykupuje się w wybranej placówce, ale ma on formę polisy zdrowotnej. W jej ramach klient może korzystać z danej sieci placówek. Koszty leczenia pokrywa wówczas ubezpieczyciel.

Czy warto zdecydować się na prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Oferta na rynku pod tym względem jest dość mocno zróżnicowana. Dużą popularnością cieszą się przede wszystkim te pakiety, które zapewniają kompleksową ochronę ubezpieczeniową. Jednak zdecydować się można także na polisę, która obejmuje tylko wybrane schodzenia. Decydując się na ubezpieczenie prywatne, pacjent ma lepszy dostęp do lekarzy specjalistów. Tym samym nie musi posiadać każdorazowo skierowania od swojego lekarza rodzinnego. Wystarczy, że wybierze dogodny dla siebie termin wizyty i gotowe. Czeka na nią maksymalnie kilka godzin, a nie miesięcy czy lat, jak to bywa w przypadku ubezpieczenia publicznego.

Coraz częściej to pracodawcy pokrywają całkowity lub częściowy koszt ubezpieczenia prywatnego swoich pracowników. To rozwiązanie bardzo korzystne. Na ogół pracownik może polisę rozszerzyć również na swoją rodzinę czy partnera życiowego. W przypadku ubezpieczenia państwowego ochroną nie można objąć konkubenta (konkubiny).

Skąd wynika duża popularność prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych?

Polacy słabo oceniają jakość publicznej służby zdrowia, dlatego co roku wydają około 40 mld zł na leczenie prywatne. Z funkcjonowania NFZ niezadowolonych jest ponad 50% dorosłych Polaków. Coraz więcej osób decyduje się również na zakupienie ubezpieczenie prywatnego dla siebie i swojej rodziny. Sprzyja temu fakt, że oferta na rynku jest pod tym względem coraz bardziej zróżnicowana i konkurencyjna.

 

Dodaj komentarz