Sposoby na motywację

Każdy z nas posiada swojego „wewnętrznego lenia”. Nie jest to oczywiście nic złego, o ile uruchamia on się tylko czasami i nie przeszkadza nam w

Każdy z nas posiada swojego „wewnętrznego lenia”. Nie jest to oczywiście nic złego, o ile uruchamia on się tylko czasami i nie przeszkadza nam w codziennym funkcjonowaniu. Jeśli jednak zaczynamy łapać się na tym, że nic nam się nie chce, a nasze plany i marzenia powoli rozpływają się pomiędzy kolejnymi odcinkami seriali, musimy wziąć się w garść i zacząć działać. Nie ma nic gorszego niż żałować swojego życia, będąc u jego kresu. Skąd jednak wziąć motywację do działania?

Wyznaczanie celów i korzyści płynących z ich spełnienia

Tak, wiem. W czym niby ma Ci pomóc wyświechtana formułka – „Wyznacz sobie cel i dąż do niego wszystkimi siłami” powtarzana przez wszystkich internetowych coachów? Mimo że słyszeliśmy to zdanie już tysiące razy i mamy go dość, to w rzeczywistości ma ono ogromny sens i warto trzymać się tej zasady.

Wyznaczanie celów pomaga nam przestawić nasz umysł w tryb działania. Wyznaczane cele muszą być ambitne, tak by droga do nich wymagała długiego i konsekwentnego działania. Cele muszą być możliwe do spełnienia, ale warto sprawić, by droga do nich nie była prosta, tylko najeżona kolejnymi wyzwaniami.

Dobrym przykładem mogą być marzenia o zdobywaniu górskich szczytów. Załóżmy, że naszym głównym celem jest najwyższa góra świata – Mount Everest,  żeby go zdobyć potrzebujemy trzech rzeczy:

  • dobrej formy
  • odpowiedniego sprzętu
  • doświadczenia

Wycieczka w Himalaje związana jest z ogromnym wysiłkiem. W tym celu musimy się do niej dobrze przygotować. Rozpiszmy sobie więc nasze cele w drzewku i zastanówmy się co chcemy osiągnąć. Od szczytu drzewa (zdobycie Mount Everestu) odchodzą trzy gałęzie, które kierują do podanych powyżej punktów. Każde z tych wyzwań również dzieli się na konkretne zadania. Dobra forma może być podzielona na wyzwania typu: przebiegnięcie 10 km, zrobienie na piechotę 30 km w jeden dzień itp. Odpowiedni sprzęt wymaga od nas zdobycia wiedzy i pieniędzy. Warto więc zacząć czytać więcej na temat górskich wypraw, a także postarać się o podwyżkę w pracy. Doświadczenie należy zdobywać stopniowo, zaczynając od Tatr i Alp, na Himalajach kończąc.

Jak widać, jedno ogromne marzenie prowadzi nas do setek codziennych wyzwań, które musimy spełnić, by sięgnąć szczytu. Rozpisanie naszych celów w postaci drzewka pomoże nam także znaleźć korzyści płynące ze spełnienia poszczególnych wyzwań.

Planowanie

Spełnianie ambitnych marzeń wymaga od nas zorganizowania się. Musimy zaplanować, kiedy znajdziemy czas na spełnianie kolejnych warunków i umiejętnie wpleść te wyzwania w codzienne życie. Chaos nie służy rozwojowi, więc planowanie to podstawa, jeśli chcemy widzieć u siebie postępy i mieć motywację do dalszej walki.

Nagradzanie się

Bez nagród ciężko się zmotywować. Jest to prawda znana już od wieków i jeszcze długo pozostanie aktualna. Jak mogą wyglądać nagrody w naszym przypadku? Wystarczy tylko rozpisać wszystkie zadania tak, by wyglądało to, jak gra. Jeśli przez 5 dni w tygodniu ambitnie trenujemy, naszą nagrodą może być wieczór z serialami, jeśli zrzucamy wagę i idzie nam znakomicie, możemy się nagrodzić czymś słodkim. Im wyżej zajdziemy w naszym drzewku, tym lepsze nagrody powinny na nas czekać.

Dodaj komentarz