Wypalenie zawodowe, kiedy się pojawia

Wypalenie zawodowe, kiedy się pojawia i jak sobie z nim radzić

 

Wypalenie zawodowe może pojawić się w każdej kategorii zawodowej. Jednakże wykonane badania pokazują, iż kłopot tenże dotyczy zwłaszcza zawodów, w jakich jest częsty oraz bezpośredni kontakt z innymi ludźmi. Np: pielęgniarki, pracownicy pogotowia oraz hospicjów, nauczyciele, wychowawcy, zatrudnieni socjalni, terapeuci oraz lekarze. Wypalenie zawodowe to okres wyczerpania psychicznego, fizycznego oraz duchowego. Osoba chorująca na wypalenie zawodowe czuje się przepracowana, nie rozwija się zawodowo, jest nieusatysfakcjonowana z wykonywanej czynności. Obowiązki, jakie kiedyś dawały jej przyjemności, teraz nudzą.

Wypalenie zawodowe

Podstawą wypalenia zawodowego jest długi lęk, jaki powoduje wyczerpaniem umysłowym oraz fizycznym. Praca zawodowa najpierw może powodować radość, tymczasem jednakże zbytek obowiązków, niewłaściwa dieta oraz siedzący styl życia i stały deficyt czasu na wypoczynek powodują, iż stajemy się zdenerwowani oraz zaniepokojeni. Wydłużający się lęk, przy braku zdolności łagodzenia go oraz zmniejszania jego efektów, wywołuje obciążenie systemu nerwowego. Organizm broni się przed powtarzającą się stresującą sytuacją, pomiędzy innymi wywołując

symptomy somatyczne (bóle głowy, kiepskie nastawienie, bóle brzucha), jakie nie pozwolą kontynuować pracy w dotychczasowym wymiarze oraz tempie. Podstawą wypalenia zawodowego jest także nieumiejętność odbudowy energii psychicznych, umysłowych oraz fizycznych, jakie wyczerpują się podczas robienia ciężkich zadań połączonych z pracą zawodową.

Wypalenie zawodowe – jak sobie z nim radzić?

Poniektórym wydaje się, iż w wypadku kłopotów jedynym efektywnym wyjściem jest pozbycie się ich podstawy, więc w tymże przypadku… rezygnacja z pracy. Faktycznie, w wielu wypadkach potrzebne będzie zrezygnowanie z zajmowanego dotychczas stanowiska, lecz nie jest to jedyna oraz polecana technika walki z wypaleniem. W wypadku zobaczenia u ukochanej osoby lub znajomego z pracy przygotowawczych symptomów wypalenia należy dołożyć wszystkich stań, żeby osoba owa skorzystała z pomocy eksperta, w tymże psychologa lub terapeuty. Specjalista wybierze właściwą postać terapii, jaka będzie miała na celu odnowienie harmonii fizycznej oraz umysłowej i powtórne czerpanie przyjemności z wykonywanej pracy zawodowej. Niestety, osoba borykająca się z wypaleniem zawodowym, niejednokrotnie nie zdaje sobie sprawy z wagi własnego kłopotu.

 Myśl pozytywnie, aby odnieść sukces

Zespół wypalenia zawodowego może doprowadzać do rozpaczy, więc niezwykle istotne jest, abyś zareagował, nim sytuacja stanie się rzeczywiście poważna. Walczysz tutaj o siebie. Złe myśli niejednokrotnie mącą prawdziwy obraz sytuacji. Rozpocznij niewielkimi krokami. Wpierw, po obudzeniu, pomyśl o czymś, co sprawi Ci przyjemność – może smak świeżo wyciśniętego wyciągu z pomarańczy, lub fakt, że wiosna coraz bliżej? Postaraj się uśmiechnąć sam do siebie. Kiedy wrócisz z pracy, przypomnij sobie przyjemną rzecz, jaka Cię spotkała. Może to być, chociażby mała wymiana zdań pomiędzy Tobą, natomiast kontrahentem. Wszystko, co spowoduje, iż się na chwilę rozpogodzisz, funkcjonuje bardzo na Twoją korzyść.

Zobacz wpisy

Asertywność w życiu codziennym

Zioła dla sportowców

Dodaj komentarz