Asertywność w życiu codziennym

Asertywność w życiu codziennym

Czy bycie asertywnym dla każdego jest łatwe? Zdecydowanie nie. Wiele osób ma problem z odmawianiem, z postawieniem się komuś w nieprzyjemnej sytuacji, z walką o

Czy bycie asertywnym dla każdego jest łatwe? Zdecydowanie nie. Wiele osób ma problem z odmawianiem, z postawieniem się komuś w nieprzyjemnej sytuacji, z walką o swoje własne zdanie. Nie każda osoba potrafi poradzić sobie w trudnej sytuacji, gdy ktoś stara się na niej coś wymusić bądź też gdy notorycznie korzysta z pomocy. Czy można jednak jakoś poradzić sobie z tym problemem? Można, a w zasadzie nawet trzeba.

Asertywność bardzo często tyczy się wykorzystywania, szczególnie emocjonalnego

Ktoś może wzbudzać w nas poczucie winy, iż nie chcemy mu pomóc, załatwić czegoś z niego, pożyczyć pieniędzy. Osoby, które nie są asertywne, pozwalają innym na wykorzystywanie ich dobrych cech. Choć niekiedy chcą, nigdy nie mówią nie. Zawsze się na wszystko zgadzają, ponieważ uważają to za swój obowiązek, za swoją powinność. Bardzo często wykonują jakąś pracę dla innych, zaniedbując swoje własne obowiązki czy też nawet relacje rodzinne. Są to oczywiście sytuacje destrukcyjne. Osoby, które mają problem z asertywnością i powiedzeniem innym „NIE”, szybko stają się łupem osób roszczeniowych.

Osoby niepotrafiące zachować się w sposób asertywny, bardzo często są także wykorzystywane przez swoich szefów

Nawet gdy coś nie leże w zakresie ich obowiązków, są zmuszane do wykonywania danych zadań, przykładowo pod groźbą utraty pracy. Oczywiście w takiej sytuacji bardzo trudno jest być asertywnym, ponieważ w grę wchodzi nasze utrzymanie i źródło dochodu, które przecież dla każdego jest bardzo ważne. Takie przypadki i autorytarność szefów sprawiają, że niekiedy nawet osoby bardzo dobrze radzące sobie z asertywnością w swoim życiu codziennym, ulegają pod presją i stają się pokorne w obliczu swoich przełożonych.

Czy można samodzielnie dokonać jakichś zmian w tym zakresie? Zdecydowanie tak

Nie trzeba od razu zmieniać wszystkiego w swoim życiu i wywracać go do góry nogami. Czasem można zacząć od naprawdę bardzo delikatnych i powolnych zmian. Przykładowo, gdy ktoś po raz kolejny poprosi nas o jakąś przysługę, warto odmówić. Wówczas najtrudniejsze jest zazwyczaj nie samo odmówienie, ale poczucie, że nie pomogło się komuś. Warto wówczas w głowie na spokojnie przeanalizować sobie sytuację tej osoby. Czy faktycznie nie była ona w stanie sama wykonać danej rzeczy, czy nie ma innych osób, które byłyby w stanie jej pomóc, czy to nie narazi w jakiś sposób nas na nieprzyjemności. Asertywność należy wypracowywać małymi krokami, ale także podchodzić do niej rozsądnie. Należy analizować sobie wiele kwestii, dochodzić do własnych wniosków. Tylko dzięki temu można w swojej własnej głowie przekonać siebie, do postępowania w inny sposób.

Jeśli trudno jest nam wypracowywać asertywność w pracy, trzeba postawić wyraźną i bardzo świadomą decyzję. Przeciwstawić się wykorzystywaniu przez przełożonego czy też innych współpracowników. Jeśli wykona się odpowiedni ruch i zrobi się to stanowczo, da to odpowiedni skutek. Oczywiście jest to niezwykle trudne, jednak warto stawiać pierwsze kroki. Można pomóc sobie czytając różne książki o asertywności czy też idąc do psychologa, który pomoże nam zrozumieć, dlaczego asertywności w nas nie ma.

 

Dodaj komentarz