Jak nauczyć dzieci oszczędzania pieniędzy?

Jak nauczyć dzieci oszczędzania pieniędzy?

Wielu rodziców często nie zdaje sobie sprawy jak ważne w wychowaniu dziecka jest wykształcenie w nim właściwego podejścia do pieniędzy. Warto od małego wyjaśniać dziecku

Wielu rodziców często nie zdaje sobie sprawy jak ważne w wychowaniu dziecka jest wykształcenie w nim właściwego podejścia do pieniędzy. Warto od małego wyjaśniać dziecku czym są pieniądze, do czego służą, skąd się biorą i dlaczego warto je gromadzić. Uświadomienie maluchowi tych kwestii umożliwi mu bowiem nabycie właściwych nawyków w zakresie sprawniejszego zarządzania finansami w przyszłości.

Właściwy przykład od rodziców

Jeśli dziecko ma nauczyć się oszczędzania musi skądś czerpać wzorce. To właśnie rodzice powinni swoją postawą pokazywać dziecku jak rozsądnie gospodarować pieniędzmi. Należy w przystępny sposób rozmawiać z dzieckiem o pieniądzach, uświadamiając mu zasady obowiązujące w świecie finansów. Teorię należy przekuć w praktykę i trzymać się tych reguł będąc z dzieckiem na zakupach. Dziecko, które dostrzeże, że rodzice kupują mu wszystko, nie będzie potrafiło radzić sobie z oszczędzaniem w dorosłym życiu. Należy więc kontrolować swoje nawyki zakupowe, budżet i sposoby oszczędzania, ponieważ dziecko bierze z nas przykład.

Skarbonka na dobry początek

To sprawdzona metoda wykształcenia w dziecku właściwej postawy oszczędzania pieniędzy. Niech dziecko samo wybierze czy ma być to świnka, jakiś inny zwierzak czy postać z bajki. Ważne, żeby pozytywnie się dziecku kojarzyła. Warto zachęcać malucha do oszczędzania na konkretny cel, aby wrzucanie pieniędzy do skarbonki uznał za motywującą i przyjemną czynność.

Nauka o finansach w formie zabawy

Nic tak nie pomoże we wprowadzaniu dziecko w świat finansów jak przekazywanie mu tej wiedzy w trakcie zabawy i podczas grania w różne gry zawierające elementy edukacji finansowej. Idealnym sposobem jest zabawa w sklep, do której można użyć zabawkowej kasy, plastikowych monet albo zwykłych karteczek jako środka płatniczego. Pozwoli to przybliżyć dziecku wartość pieniądza i zapozna z mechanizmami wymiany. Dla starszych dzieci idealnym rozwiązaniem będzie gra w klasyczne gry planszowe, polegające na zdobywaniu majątku poprzez zakup nieruchomości i zarabianie na nich. Podczas takich gier dziecko będzie miało okazję przybliżyć sobie zasady gospodarowania i inwestowania środków pieniężnych.

Kieszonkowe i drobne kwoty za dodatkową pracę

Starsze dzieci, które zetknęły się już wcześniej z kwestiami dotyczącymi środków pieniężnych i potrafią liczyć pieniądze można spróbować wprowadzić tzw. kieszonkowe. Wypłacane na określonych zasadach, jako symboliczna kwota w regularnych odstępach czasu nauczy dziecko gospodarowania własnym budżetem. Warto uświadamiać dziecku, że jeśli wcześniej wyda pieniądze z kieszonkowego koniecznie musi czekać do następnej wypłaty. Jeżeli natomiast będzie odkładać część środków, może pozwolić sobie na większe zakupy w późniejszym czasie. Aby dać dziecku szansę posiadania i zarabiania własnych pieniędzy można też spróbować wypłacać niewielkie kwoty za dodatkowe prace domowe dostosowane do wieku dziecka, ale nigdy za zajęcia obowiązkowe typu odrabianie lekcji czy sprzątanie pokoju.

Nauka oszczędzania i zaznajomienie dziecka z tematyką finansów wymaga od rodziców pełnego zaangażowania i konsekwencji. Prowadzenie rozmów o pieniądzach i umiejętne postępowanie w tej kwestii pozwolą na wychowanie młodego człowieka, który będzie potrafił gospodarować środkami pieniężnymi.

Zobacz wpisy

Dlaczego sen jest tak ważny?

Jak nauczyć się oszczędzać nie odczuwając ubytków w portfelu?

Dodaj komentarz